Grzejniki elektryczne energooszczędne – jakie są ich rodzaje?

Ceny energii elektrycznej rosną niemal z roku na rok, dlatego wybierając ogrzewanie elektryczne warto jest zastosować takie rozwiązania, które sprzyjać będą oszczędzaniu tejże energii. Jednak, w tym samym czasie nie można pogarszać w pomieszczeniach komfortu cieplnego.

Grzejniki elektryczne energooszczędne – rodzaje

1. Grzejnik olejowy – działa on na zasadzie podgrzewania oleju, i to właśnie on jest czynnikiem grzewczym. Taki kaloryfer sprawdzi się we wszystkich dużych pomieszczeniach. Dużą jego zaletą jest to, że choć wolną się nagrzewają, to również wolno stygną – czyli dłużej utrzymują w pomieszczeniu ciepło. Kosztuje on od 200 do 600 złotych.

2. Grzejnik konwektorowy – elektryczny kaloryfer, który posiada nagrzewające się grzałkę albo płytę. Bardzo często wyposażony jest w
zabezpieczenie przed przegrzaniem się. Sprawdzi się w wielu rodzajach pomieszczeń, a kosztuje około 200 złotych.

3. Grzejnik ceramiczny – posiada ceramiczny rdzeń, w którym zatopione są elementy grzewcze oraz aluminiowa obudowa. Tego rodzaju konstrukcja powoduje, że ceramiczny grzejnik elektryczny dość szybko się nagrzewa, a bardzo wolno oddaje ciepło.Jego koszt waha się od 80 do 300 złotych.prepare-to-run-the-heater

4. Grzejnik działający na podczerwień – nagrzewa on przedmioty, które znajdują się w małej odległości od niego, a potem oddaje ciepło do pomieszczenia. Najlepiej sprawdza się w małym wnętrzu, gdyż ma niewielki zasięg. Kosztuje on od 50 do 500 złotych – wszystko zależy od jego rozmiaru.

5, Grzejnik przenośny, czyli tzw. farelka – zasysa powietrze z jednej strony i oddaje je z drugiej. Jest mały, ale bardzo szybko rozprzestrzenia ciepło, jednak lepiej sprawdza się w małych pomieszczeniach. Co ciekawe, latem można używać go jako wiatraka (zmieniając ustawienia na oddawanie z wnętrza zimnego powietrza).

Zaletą grzejników elektrycznych jest to, że koszty ich instalacji, nawet w dużym domu, są kilkanaście razy mniejsze niż instalacja pieca na węgiel, Do tego, dają one ciepło bez żadnego wysiłku ludzkiego, a najnowsze technologie pozwalają na znaczną oszczędność energii.